Машина за ласерско сечење со висока прецизност на CO2

Модел бр.: JMSJG серија

Вовед:

Оваа машина за ласерско сечење со висока прецизност CO₂ со работна платформа за мермер обезбедува висок степен на стабилност во работата на машината.Прецизниот шраф и целосниот погон на серво моторот обезбедуваат висока прецизност и голема брзина на сечење.Саморазвиен систем за визуелна камера за сечење печатени материјали.


Машина за ласерско сечење со висока прецизност на CO2

Прилагодете ги ласерските машини од Golden Laser за вашата специфична индустриска апликација

Карактеристики на машината

Структура на машината

Машината усвојува целосно затворен дизајн со предни и задни врати на вратите или лево и десно подвижни врати за да се обезбеди оперативна безбедност и работна средина ослободена од загадување со ласерски гасови.

Основна рамка на машината

Челична заварена основна рамка, третман на стареење, високопрецизна CNC машинска обработка на алат.Површината за монтирање на водичките шини е завршена со леано железо за да се обезбеди точноста на монтирањето на системот за движење.

Режим на обработка

Ласерскиот генератор е фиксиран;главата за сечење е прецизно поместена од подеменот на оската XY, а ласерскиот зрак е вертикален на површината на суровината.

Контрола на движење

Системот за контрола на движење со повеќе оски со затворена јамка независно развиен од GOLDENLASER може да го прилагоди аголот на ротација на серво моторот според податоците за повратни информации од магнетната скала;го поддржува приклучувањето на системите за визија и МЕС.

Предности на машината

Цврстиот машински алат и мермерната работна платформа обезбедуваат стабилност на машината и ефикасно ги елиминираат вибрациите при сечење со голема брзина.

Прецизниот шраф и целосниот погон на серво моторот обезбедуваат висока прецизност и голема брзина на сечење.

Најдобрите светски ласерски извори и оптика, со врвен квалитет на ласерско место, стабилна излезна моќност и ниски трошоци за одржување.

Саморазвиениот софтвер за ласерско сечење интегрира одлични перформанси за контрола на движењето и моќни функции за графичка обработка.

Саморазвиениот систем за препознавање камера се користи за прецизно сечење на контурите на печатените материјали.

Спецификации

Ласерски тип CO2 стаклен ласер / RF метален ласер
Ласерска моќност 30W ~ 300W
Работна површина 500x500mm, 600x600mm, 1000x100mm, 1300x900mm, 1400x800mm
Пренос на оската XY Прецизна завртка + линеарна водилка
Погон на оската XY Серво мотор
Прецизност на репозиционирање ±0,01мм
Точност на сечење ±0,05мм
Напојување Еднофазен 220V, 35A, 50Hz
Поддржан графички формат PLT, DXF, AI, DST, BMP

Предности на софтверот

• Лесен за ракување, работен интерфејс лесен за користење.

• Офлајн и онлајн заменливи во секое време.

• Применливо за софтвер компатибилен со Windows како што се CorelDRAW, CAD, Photoshop, Word, Excel, итн., печатење директно без конверзија.

• Софтверот е компатибилен со графички формати AI, BMP, PLT, DXF, DST.

• Способен за повеќеслојна обработка и дефинирани излезни секвенци.

• Различни функции за оптимизација на патеката, функција на пауза за време на обработката.

• Различни начини на зачувување на параметрите на графика и обработка и нивна повторна употреба.

• Функции за проценка на времето и буџетирање на трошоците за обработка.

• Почетната точка, работната патека и позицијата за запирање на главата на ласерот може да се постават според различните потреби на процесот.

• Прилагодување на брзината во реално време за време на обработката.

• Функција за заштита од прекин на струја.Ако напојувањето ненадејно се прекине за време на обработката, системот може да ја запомни точката на прекин и брзо да ја најде кога ќе се врати напојувањето и да продолжи со обработката.

• Индивидуални поставки за процес и точност, симулација на траекторија на ласерска глава за лесна визуелизација на секвенцата на сечење.

• Функција за далечинска помош за решавање проблеми и обука од далечина со користење на интернет.

Апликациска индустрија

• Мембрански прекинувачи и тастатури

• Флексибилна спроводлива електроника

• EMI, RFI, ESD оклоп

• Графички преклопувања

• Преден панел, контролен панел

• Индустриски етикети, 3M ленти

• Дихтунзи, дистанци, заптивки и изолатори

• Фолии за автомобилската индустрија

• Заштитна фолија

• Селотејп

• Печатена функционална фолија

• Пластичен филм, ПЕТ филм

• Полиестер, поликарбонат или полиетиленска фолија

• Електронска хартија

Примероци за ласерско сечење

Гледајте високопрецизно ласерско сечење со CO2 во акција!

Машина за ласерско сечење со висока прецизност CO2 за мембрански панел

Главни технички параметри

Ласерски тип CO2 стаклен ласер / CO2 RF метален ласер
Ласерска моќност 30W ~ 300W
Работна маса Работна маса со негативен притисок од легура на алуминиум
Работна површина 500x500mm / 600x600mm /1000x800mm / 1300x900mm / 1400x800mm
Структура на телото на машината Заварена основна рамка (третман на стареење + завршна обработка), затворена област за обработка
Пренос на оската XY Прецизна завртка + линеарна водилка
Погон на оската XY Погон на серво мотор
Плошност на платформата ≤80 мм
Брзина на обработка 0-500 mm/s
Забрзување 0-3500 mm/s²
Прецизност на репозиционирање ±0,01мм
Точност на сечење ±0,05мм
Оптичка структура Структура на летечка оптичка патека
Контролен систем Систем за контрола со повеќе оски затворена јамка GOLDENLASER
Камера Индустриска камера од 1,3 мегапиксели
Режим на препознавање Обележете регистрација
Поддржани графички формати AI, BMP, PLT, DXF, DST, итн.
Напојување Еднофазен 220V, 35A, 50Hz
Други опции Работна маса со ленти со саќе/нож, систем за сечење на структурата во ролна

Модели од серијата на златен ласерски високопрецизен CO2 ласерски машини за сечење

Модел бр. Работна област
JMSJG-5050 500x500mm (19,6”x19,6”)
JMSJG-6060 600x600mm (23,6”x23,6”)
JMSJG-10010 1000x1000mm (39,3”x39,3”)
JMSJG-13090 1300x900mm (51,1”x35,4”)
JMSJG-14080 1400x800mm (55,1”x31,5”)

Сектори за примена

Мембрански прекинувачи и тастатури, флексибилна спроводлива електроника, EMI, RFI, ESD оклоп, Графички преклопувања, преден панел, контролен панел, индустриски етикети, ленти 3M, Дихтунзи, разделници, заптивки и изолатори, фолии за автомобилската индустрија итн.

  • Заштитна фолија
  • Селотејп
  • Печатена функционална фолија
  • Пластичен филм, ПЕТ филм
  • Полиестер, поликарбонат или полиетиленска фолија
  • Електронска хартија

Ве молиме контактирајте со Goldenlaser за дополнителни информации.Вашиот одговор на следните прашања ќе ни помогне да ја препорачаме најсоодветната машина.

1. Кој е вашиот главен услов за обработка?Ласерско сечење или ласерско гравирање (ласерско обележување) или ласерско перфорирање?

2. Каков материјал ви е потребен за ласерска обработка?Која е големината и дебелината на материјалот?

3. Кој е вашиот финален производ(апликативна индустрија)?

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја

Поврзани производи

Оставете ја вашата порака:

whatsapp +8615871714482