Ласерско сечење на ткаенина од Кордура

Решенија за ласерско сечење за ткаенини од Кордура

Ткаенините Кордура се збирка ткаенини базирани на синтетички влакна, обично направени од најлон.Познат по својата отпорност на триење, кинење и гребнатини, Cordura служи како одличен материјал за различни облеки, воени, надворешни и морски апликации.

Ласерски секачовозможува брзо и прецизно сечење на ткаенините од Кордура и другите синтетички материјали.Бидејќи при обработката на текстилот со ласер не се остварува контакт со материјалот, материјалот може да се обработи во која било насока и без механички деформации, без оглед на структурата на ткаенината.

Goldenlaser има долгогодишно искуство во производството наласерски машинии длабока експертиза во ласерски апликации за текстилната индустрија.Ние сме компетентни да обезбедиме професионални ласерски решенија за да постигнеме ефикасни и квалитетниласерско сечење и означувањеод ткаенини Кордура.

кордура за ласерско сечење

Применливи ласерски процеси за ткаенини од Кордура:

1. Ласерско сечење на Cordura®

При ласерско сечење ткаенини Cordura, високоенергетскиот ласерски зрак го испарува материјалот долж патеката за сечење, оставајќи без влакна, чисти и запечатени рабови.Ласерските запечатени рабови го спречуваат труењето на ткаенината.

2. Ласерско означување на Cordura®

Ласерот може да создаде видлива трага на површината на ткаенините Кордура што може да се користи за нанесување маркери за шиење за време на процесот на сечење.Ласерското означување на серискиот број, од друга страна, обезбедува следливост на текстилните компоненти.

Предности на златни ласерски машини за сечење ткаенини Кордура:

Висока флексибилност.Способен за сечење на која било големина и форма, како и означување на трајна идентификација.

Висока прецизност.Способен за репродукција на многу мали и сложени детали.

Ласерското сечење обезбедува подобра повторливост за производство од големи размери.

Ласерските секачи бараат помалку работна сила и намалено време за обука.

Топлината од ласерскиот процес резултира со чисти и запечатени рабови кои го спречуваат распаѓањето на ткаенината и ја подобруваат севкупната визуелна привлечност на готовиот производ.

Разновидна компатибилност.Истата ласерска глава може да се користи за различни ткаенини - најлон, памук, полиестер и полиамид меѓу другите 0 со само мали промени во неговите параметри.

Процес без контакт.ткаенината не треба да се стега или прицврстува на масата за сечење.

Информации за материјалот за ткаенините Cordura® и методот на ласерско сечење

Кордура ткаенина е синтетичка (или понекогаш мешавина од синтетичка и памучна мешавина).Станува збор за врвен текстил кој се проширува во текот на 70 години.Првично создаден од DuPont, неговите први употреби беа за војската.Бидејќи Cordura е синтетички материјал, тој е цврст и издржлив.Има влакна со висока цврстина на истегнување и ќе издржи долгорочно абење.Тој е многу абразивен и во повеќето случаи исклучително водоотпорен.Кордура ткаенината е дополнително пламен отвратителен.Секако, кордура доаѓа во различни тежини и стилови на ткаенина во зависност од одредени апликации и проекти.Потешката ткаенина слична на Кордура е одлична за индустриски апликации.Разновидноста на лесната ткаенина во стилот на Кордура работи добро за сите видови лична и професионална употреба.

npz21323

Ласерско сечењечесто излегува дека е поекономична опција.Употребата на аласерски секачсечењето на ткаенини од Кордура и други текстили може да ја зголеми ефикасноста и да ја намали работната сила.Ласерското сечење, исто така, доведува до помали отфрлања, што генерално треба да ја подобри профитабилноста на една текстилна компанија за производство.

Како пионер на решенија за ласерска примена во текстилниот сектор, Goldenlaser има речиси 20 години искуство во дизајнирање и развој наласерски машини.НаCO2 ласерски машинипроизведени од Goldenlaser се способни за производство на решенија прилагодени и висококвалитетни резултати, сечење и обележување на највисоко ниво на брзина, точност и постојан квалитет.

Примена на Cordura®

Апликација Кордура

Ткаенината Cordura е отпорна на триење, кинење и гребнатини - сите квалитети што се очекуваат од ткаенина со високи перформанси.Ткаенината Кордура е примарна состојка во многу од водечките светски производи за опрема и облека со високи перформанси, кои се движат од:

  • Мотоциклистички јакни и панталони
  • Багаж
  • Тапацир
  • Ранци
  • Обувки
  • Воена опрема
  • Тактичко носење
  • Работна облека
  • Облека за перформанси
  • Употреба на отворено

Различни варијанти на Cordura®

- CORDURA® балистичка ткаенина

- Ткаенина CORDURA® AFT

- Класична ткаенина CORDURA®

- Ткаенина CORDURA® Combat Wool™

- CORDURA® тексас

- CORDURA® еко ткаенина

- Плетена ткаенина CORDURA® NYCO

- Ткаенина CORDURA® TRUELOCK

итн.

Други видови на Cordura®

- Полиамид ткаенина

- Најлон

Ја препорачуваме CO2 ласерската машина за сечење ткаенини Cordura®

Управувано со опрема и решетка

Работна површина со голем формат

Целосно затворена структура

Голема брзина, висока прецизност, високо автоматизирана

CO2 метални RF ласери од 300 вати, 600 вати до 800 вати

Барате дополнителни информации?

Дали сакате да добиете повеќе опции и достапност на goldenlaser системи и решенија за вашите деловни практики?Ве молиме пополнете го формуларот подолу.Нашите специјалисти секогаш се среќни да помогнат и ќе ви се вратат веднаш.

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја

Оставете ја вашата порака:

whatsapp +8615871714482